Jaunās Rēzeknes novada robežzīmes tiks uzlabotas

Publicēts 30.12.2020

2020. gada oktobra vidū uz šosejas A 13 Rušenicā un Vonogovā un uz šosejas A 12 Stolbovkā, Ludzas virzienā, tika uzstādītas jaunās Rēzeknes novada robežzīmes, tādā veidā aizvietojot vecās, betona stabos iemūrētās zīmes, kas bija uzstādītas pirms vairāk nekā 30 gadiem.

Jaunajās robežzīmēs iekļauts Rēzeknes novada logo ornaments – raksts no punktiem un līnijām, kas ir etnogrāfiskās saules zīmes un datora mātes plates atmiņas bloka stilizācijas apvienojums un kurš tai pašā laikā atgādina novada karti – grafiskas uzartu lauku, upju un ceļu tīklu līnijas, ko ieskauj apdzīvotas vietas. Logotips Rēzeknes novada publicitātes materiālos, drukā, prezentācijas materiālos tiek izmantots jau kopš 2017. gada.

Robežzīmju projektu izgatavoja uzņēmums “Metālprojekts”. Arhitekts Didzis Jaunzems intervijā “Latvijas Radio” skaidroja: “Šo divdimensionālo ideju, ko izstrādāja Rēzeknes māksliniece Daina Salmiņa, mēs vienkārši pārvērtām trīsdimensionālā objektā. Ideja bija tāda, ka rakstu, kas ticis veidots, ņemot vērā gan latviešu tautas motīvus, gan laikmetīgu pienesumu, mēs arī vēlējāmies iekļaut Rēzeknes novada robežzīmē. Mēs izvēlējāmies divus materiālus – cementa plāksnes un nerūsējošu tēraudu, lai viens materiāls ir tāds raupjāks un otrs – laikmetīgāks, saistīts ar tehnoloģijām, līdzīgi kā mākslinieces izvēlētā mātes plate kā viens no identitātes vadmotīviem. Lāzerējām rakstus nerūsējošā tēraudā. Vēl viena ideja, kāpēc mēs izvēlējāmies nerūsējošo tēraudu, – lai uzstādītās zīmes mainītos līdzi laikam. Nerūsējošais slīpētais tērauds daļēji atspoguļo arī apkārtni. Tas nozīmē, ka vasarā, kad apkārt zaļo koki, robežzīmei būs cita nokrāsa nekā, piemēram, sniegotā ziemā.”

Uzklausot iedzīvotāju un autobraucēju viedokļus pēc robežzīmju uzstādīšanas, tika konstatēts, ka, lai arī pati robežzīme ir oriģināla, tā pārāk iekļaujas apkārtējā vidē, saplūstot ar to. Autobraucēji norāda, ka jaunās robežzīmes ir grūti pamanāmas īpaši tumšajā diennakts laikā. Līdz ar to projektētājiem tika dots uzdevums izstrādāt risinājumu, ar kura palīdzību robežzīmes tiktu padarītas pamanāmākas jebkurā diennakts laikā. Novembra sākumā D. Jaunzems skaidroja: “Šobrīd zīmes jau ir uzstādītas, bet vēl tiek testēts konkrētais pagrieziens (novietojuma leņķis) pret ceļu un krāsu salikums aizmugurējām cementa plāksnēm. Tas vēl ir procesā. Šobrīd ir doma, ka zīmes frēzētās daļas varētu būt krāsotas atstarojošā krāsā, lai zīme būtu labāk redzama arī diennakts tumšajā laikā.”

Šobrīd varam ziņot, ka projektētāji kopā ar pašvaldību ir izveidojuši pieņemamu risinājumu, un tiklīdz laika apstākļi būs tam piemēroti, uzstādītās robežzīmes tiks uzlabotas, ņemot vērā saņemtos ieteikumus.

Iveta Graudiņa
Rēzeknes novada domes
sabiedrisko attiecību speciālistes p.i.

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0