Jauna tradīcija Stoļerovā

Publicēts 10.03.2020

Stoļerovā Sieviešu dienā aizsākās jauna tradīcija. Lai stāstītu pagasta ļaudīm par interesantām personībām, Saieta nama vadītāja Dzintra Gribuste aicināja uz sarunu stoļerovieti, pedagogu ar 37 gadu stāžu, triju meitu māmiņu un lielisku rokdarbnieci Irēnu Baltiņu: ”Mūsu lepnums ir mūsu lieliskie cilvēki, tāpēc es vēlos celt viņus gaismā. Sieviešu dienā gribēju runāt par sievišķības noslēpumiem, tāpēc rokdarbniece Irēna šķita lieliska izvēle.”

Uz tikšanos un sarunu ieradās daudzas stoļerovietes. Pasākums aizsākās ar pašmāju bērnu folkloras kopas audzēkņu apsveikumu (vadītāja Inga Katkovska), un tad jau Irēna sāka stāstījumu. Irēna Baltiņa šķita apmulsusi par viņai izrādīto godu, jo latvietes jau tādas kautrīgas, pat stāstot par saviem sasniegumiem: ”Piedzimu un izaugu tepat Stoļerovā, pabeidzu Rēznas pamatskolu, tad mācījos Daugavpils Pedagoģiskajā institūtā, pēc diploma iegūšanas strādāju Balvos par matemātikas un rokdarbu skolotāju. Skolā pavadīti 37 gadi, un pērn izlēmu krasi mainīt savu dzīvi, tāpēc atgriezos dzimtas mājās un esmu šeit.” Irēna stāstīja, ka šobrīd rod prieku rokdarbos, puķu audzēšanā, īpaši liliju, un pirts apmeklējumā: ”Galvenais ir rast prieku tajā, ko dari, un tā ir laime. Skaisti paveikts rokdarbs, izaudzētas puķes, priecīgi mājinieki pēc pirts apmeklējuma- tās ir mazās ikdienas laimes. Un mūsu slavenie dzejnieki saka, ka tādas lielas laimes nav, mūsu prieku veido šīs mazās ikdienas laimītes.”

Irēnas lielā aizraušanās ir rokdarbi, Saieta namu rotā rokdarbnieces adīto dūraiņu, zeķu, plecu lakatu un šaļļu, mauču izstāde “Pati savām rociņām”. 37 gadu periods skolā ir beidzies, tagad viņa domā, kā dzīve ritēs tālāk: ”Iespējams, varētu veidot nelielu uzņēmējdarbību- rokdarbu tirgošanu. Adu kopš mazām dienām, ilgu laiku pasniedzu skolā mājturību, tā ka prasmes ir. Ļoti patīk apgūt jaunas iemaņas, tas mūsu mājās ir tradīcija- dzimtas sanākšanas reizēs- Līgo svētkos, Lieldienās, Ziemassvētkos, kad visi noguruši no sēdēšanas pie galdiem, piedāvāju visiem apgūt ko jaunu. Esam lējuši sveces, ziepes, pēdējā reizē izgatavojām kroņus. Mūsējiem tas ļoti patīk, ar prieku piedalās, bet man katru reizi ir jauns izaicinājums izdomāt ko jaunu.”

Lai iemācītu ko jaunu arī stoļerovietēm, Irēna aicināja visas uz nelielu darbnīcu, lai apgūtu roku sildītāju jeb mauču adīšanas tehniku. Darbs šķietami nav sarežģīts- jāpaņem stieple, dzija, uz dzijas jāver pērles, un tad jāsāk adīt. Turpretī citiem interesentiem bija iespēja iemācīties ātro- netradicionālo mākslu, un izveidot pavasara sajūtās ziedu gleznas.

Pie kopīga galda arī saruna veicas labāk-tepat Irēna sastapa savu bijušo bioloģijas skolotāju Eleonoru Petuhovu, bijušo studiju biedreni Silviju Pranču, kā arī skolasbiedrus. Rit sarunas ne tikai par rokdarbiem, bet arī par sievietes būtību, sievišķības noslēpumiem un citām svarīgām lietām.

Divas stundas aizvadītas nemanot, un pagasta pārvaldes vadītājs Aivars Lukša katrai daiļā dzimuma pārstāvei dāvināja ziedus, Saieta nama saimniece cienāja ar kūku pie tējas tases.

“Man prieks, ka pasākums izdevās, kopā sanāca tik daudz sievietes un arī daži vīrieši. Vēl lielāks prieks par to, ka mums veidojas jauna tradīcija. Nākamā tikšanās notiks nākošgad šajā paša laikā un uz to aicināsim kādas jaunas idejas autori, mākslinieci, lai ar mīlestību pret sevi un cilvēkiem dalītos savos priekos”, atzina Saieta nama vadītāja Dzintra Gribuste.

Diānas Selecka

Dzintras Gribustes foto

stol7 stol6 stol5 stol4 stol3 stol2 stol1

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0