Ēnu diena kā iespēja startam

Publicēts 15.02.2019

Ēnu diena ir pasaulē atpazīstams un atzīts Junior Achievement karjeras izglītības pasākums 1.-12. klašu skolēniem, kura mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum. Ēnu dienas laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4-6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Latvijā Ēnu diena ir JA Latvia reģistrēta preču zīme.

Skolēni no Dricānu vidusskolas izmantoja iespēju pieteikties Ēnu dienai. Daži arī saņēma apstiprinājumus, un 13. februārī Mairis Bokta (9. kl.), Elīna Saulīte(10. kl.), Iļja Gruznovs (11. kl.), Ralfs Bokta (11. kl.) un Dita Dembovska (12. kl.) devās pie saviem izvēlētajiem „ēnu devējiem” ne tikai tepat Rēzeknē, bet arī Rīgā.

Skolēni visi vienbalsīgi apgalvoja, ka Ēnu diena ir vienreizēja iespēja ielūkoties profesijas ikdienā, iepazīties ar darba pienākumiem un sekot līdzi darba procesam. Katram bija iespēja arī nointervēt savas izvēlētās profesijas pārstāvi, lai vēl sīkāk iepazītos ar sev interesējošiem jautājumiem. Pateicoties Ēnu dienai katrs var izvērtēt un saprast, vai „sapņu profesija” ir tā, kurai jaunietis vēlētos veltīt katru savu dienu.

Mairim sapņu profesija ir arhitekts, tāpēc Mairis devās uz Rīgu, uz Rīgas domes īpašuma departamentu, būvniecības pārvaldes arhitektu nodaļu un kopā ar vēl aptuveni 60 skolēniem no citiem reģioniem visu dienu pavadīja arhitekta darba vietā. Savu Ēnu dienu Mairis vērtē tā: „Bija interesanti un uzzināju ļoti daudz jauna, kas man noderēs, lai mēģinātu piepildīt savu sapni – arhitekta profesijas apgūšanu. Ēnu devēji visu novadīja vienreizēji, skaidri, saprotami, un brīžiem arī pajokoja, lai uzjautrinātu mūs. Ēnu Diena bija izdevusies! :)

Elīna devās tepat uz Rēzekni. Tā kā viņas sapņu profesijas studiju programma ir apgūstama tepat, tad viņa „ēnot” tulku pieteicās Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā. Elīna ir pilnībā apmierināta ar savu pavadīto Ēnu dienu un saka tā: „Ēnu diena bija patiešām lieliska iespēja ieraudzīt izvēlētās profesijas pārstāvja ikdienu, darba pienākumus un darba apstākļus. Šis pasākums man lika aizdomāties, vai esmu gatava šādai atbildībai un vai vēlos strādāt šajā nozarē. Diena pilnīgi noteikti nebija izniekota, man bija iespēja arī dzirdēt daudz viedokļu no personīgās pieredzes un komunicēt ar cilvēkiem, kam ir līdzīgi karjeras mērķi.”

Ralfu interesē kultūras pasākumu vadītāja profesija, tāpēc viņš brauca uz Rīgu un apmeklēja Ekonomikas un kultūras augstskolu. Viņa izvērtējums par dienu ir šāds: „Teikšu godīgi, bija momenti, kad jutos ļoti neērti, bet tomēr ieguvu plusus un uzzināju kaut ko jaunu par pasākumu vadīšanu. “Ēnu devēji” bija SUPER draudzīgi un laipni, kā arī mūsdienīgi. Es uzzināju, kāds es patiešām esmu, un tagad zinu to, ka ir sevi JĀMĪL! (Tā man stāstīja “ēnu devēja”).”

Iļja ļoti vēlējās tuvāk iepazīties ar būvdarbu vadītāja profesiju, kuru iepazina Rēzeknes domes pašvaldībā. Iļja ir ļoti pateicīgs par iespēju, ko paver Ēnu diena, viņš to raksturo šādi: „Ēnu diena ir lieliska iespēja iejusties kādā, sevis izvēlētā profesijā, uzzināt par tās niansēm, plusiem un mīnusiem. Iespēja “ēnot” palīdz saprast, vai tu vēlies būt šīs profesijas pārstāvis, vai nē. “Ēnojot” es uzzināju par būvniecības procesu, būvprojektiem, dokumentāciju, darba pienākumiem un šīs profesijas niansēm. Pēc šīs pavadītās dienas sapratu, ka savu nākotni vēlos saistīt ar būvdarbiem, to apsekošanu, uzraudzīšanu, projektu izstrādāšanu.”

Ditu līdz šim brīdim ļoti interesēja žurnālista profesija, tāpēc viņa devās uz DELFI – vadošo ziņu portālu Latvijā. Viņa „ēnoja” interneta žurnāla redakcijas satura redaktori. Pateicoties Ēnu dienai, Dita saprata, ka viņa labāk savu ikdienu vēlētos saistīt ar fotogrāfa profesiju, jo ir aizrāvusies ar fotografēšanu. Ēnu dienu viņa turpināja pavadīt  foto redaktora pavadībā un uzzināja, kāda ir fotogrāfijas loma medija ikdienā un ko nozīmē foto redaktora darbs. Dita neslēpa: „Pārliecība, ka jāstudē komunikācijas zinātne, pēc viesošanās DELFI, kļuva vēl tikai spēcīgāka.”

Sagatavoja: pedagoģe karjeras konsultante Dricānu vidusskolā Santa Vorkale

LV_ID_EU_logo_ansamblis_ESF