Eiropas Kultūras mantojuma dienās Rēzeknes novadā plašs pasākumu klāsts

Publicēts 17.09.2018

Aizvadītajās brīvdienās Rēzeknes novadā aizritēja Eiropas Kultūras mantojuma dienu pasākumi, kas aizsākās 14. septembrī Lūznavas muižā ar jaunā cepļa kurināšana kopā ar keramiķiem Staņislavu Viļumu un Ilmāru Veceli.
15. septembra aktivitātes tika organizētas ar EDIC Austrumlatgalē atbalstu. Visu dienu Lūznavas muižā bija nopērkami Rēzeknes un citu novadu amatnieku darinājumi un mājražotāju gardumi tirdziņā “Lobs lobam”. Eiropas kultūras mantojuma dienu dalībnieki piedalījās meistardarbnīcās, vēroja deju un mūzikas grupu koncertus tirgus laukumā, sacentās loka šaušanas mākslā.
Koncertā uzstājās tuvāki un tālāki dejotāji un dziedātāji – “Svātra” (Daugavpils), “Dandari” (Rīga), “Vīteri” (Rēzekne), Alūksnes Kultūras centra deju kopa “Jukums” un Jaunlaicenes pagasta folkloras kopa “Putnis”, Verēmu pagasta deju kopa “Kūzuls”, deju kopas “Dziga” jauniešu sastāvs (Rēzekne), kapela “Dziga” (Rēzekne), Lūznavas muižas kadriļu deju grupa. Tālākie koncerta dalībnieki – Setesdāles deju grupa, mēroja ceļu no Norvēgijas. Skatītājiem bija interesanti uzzināt, ka šis deju virziens ir nominēts iekļaušanai UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstos.
Lūznavā viesojās arī Norvēģijas – Aust-Agderes un Ārendāles pašvaldību delegācijas. Aust- Agder apgabala pašvaldību pārstāvēja mērs Gro Bråten un vice mērs Jon-Olav Strand, starptautisko sakaru koordinatori. Aust- Agder apgabala pašvaldības vadītāja Gro Bråten atzina, ka ar interesi vēro pasākumus Latgalē:” Vienmēr interesanti paskatīties citu tautu tautastērpus, iepazīties ar cilvēkiem. Mums patīk pasākumi Lūznavā, un mēs ļoti priecājamies par silto mūsu deju kolektīva uzņemšanu. Jāteic, ka mūsu dejotāji bija ļoti uztraukušies, bet viss aizritēja labi.”
Tāpat Lūznava bija tikšanās ar projekta “Mans tautastērps” radošo komandu, Jūgendstila atklātņu un muižas jūgendstila tērpu skiču kolekcijas prezentācijas, Jūgendstila modes skate sadarbībā ar apģērba zīmolu MAYRA, dižā kadriļu balle ar deju priekšnesumiem, deju mācīšanos un dancošanu Kulturys škiunī.
16. septembrī Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumi turpinājās Bērzgales pagastā, Bērzgales 550.gadadienai veltītajā pasākumā “Bierzgaļeite smuka muiža”, kur uzstājās Bērzgales folkloras kopa, Setesdāles deju grupa, Jaunlaicenes pagasta folkloras kopa “Putnis”, Lūznavas muižas kadriļu deju grupa, Alūksnes Kultūras centra deju kopa “Jukums”.
Eiropas Kultūras mantojuma dienu notikumi Latvijā un visā Eiropā ir veltīti tam, lai mudinātu kultūras mantojumā dalīties un novērtēt to kā kopīgu resursu, lai uzlabotos izpratne par kopīgu vēsturi un bagātībām, cilvēki labāk izjustu piederību savai valstij un lai šis kultūras mantojums tiktu labāk sargāts, saudzēts, lietots, izprasts un popularizēts.

Diānas Seleckas teksts un foto

DSC_0826 DSC_0836  DSC_0890  DSC_0820DSC_0898 DSC_0901 DSC_0902 DSC_0903 DSC_0906

DSC_0911 DSC_0918 DSC_0936 DSC_0939