Bioloģiskā daudzveidība – ES Padome pieņem secinājumus

Publicēts 03.01.2020

ES Padome aizvadītā gada nogalē publiskoja secinājumus, kuros pauda kopēju ES dalībvalstu apņemšanos pastiprināt centienus apturēt bioloģiskās daudzveidības samazināšanos un atjaunot ekosistēmas. Secinājumos ir sniegtas politiskas norādes darbam pie globālā bioloģiskās daudzveidības satvara pēc 2020. gada. Padome arī aicina Komisiju nekavējoties izstrādāt vērienīgu, reālistisku un saskaņotu ES bioloģiskās daudzveidības stratēģiju 2030. gadam kā Eiropas zaļā kursa galveno elementu.

Dalībvalstis vienprātīgi uzsver, ka ir vajadzīga steidzama globāla rīcība visos līmeņos, lai apturētu bioloģiskās daudzveidības zudumu. Padome ar nopietnām bažām atzīmē satraucošo dabas stāvokli, proti, to, ka apmēram vienam miljonam sugu draud izmiršana, un nopietnās sekas, ko rada neapkarotas klimata pārmaiņas. Padome uzsver, ka ir svarīgi, lai Eiropas Savienība un tās dalībvalstis izstrādātu un pieņemtu valstu bioloģiskās daudzveidības stratēģijas un rīcības plānus nolūkā īstenot globālo bioloģiskās daudzveidības satvaru pēc 2020. gada.

Padome ir apņēmības pilna rādīt piemēru un būtiski sekmēt vērienīga un reālistiska bioloģiskās daudzveidības satvara pēc 2020. gada pieņemšanu, lai līdz 2030. gadam apturētu bioloģiskās daudzveidības zudumu un atjaunotu bioloģisko daudzveidību. Tā ir arī apņēmusies iekļaut bioloģiskās daudzveidības apsvērumus visās attiecīgajās ES politikas jomās, piemēram, jaunajā kopējā lauksaimniecības politikā (KLP). Dalībvalstis vienprātīgi uzsver vajadzību izbeigt subsīdijas, kas kaitē bioloģiskajai daudzveidībai, un labāk pārskatīt dabas aizsardzības un bioloģiskās daudzveidības rīcībpolitiku, darbību un saistību īstenošanu un pārskatatbildību, lai pastiprinātu rīcību visos līmeņos;

Turklāt Padome aicina pilnībā, efektīvi un saskaņoti integrēt bioloģisko daudzveidību ES daudzgadu finanšu shēmas (DFS) 2021.–2027. gadam veidošanā un īstenošanā un tādos turpmākos politikas pasākumos kā kopējā zivsaimniecības politika un rīcības plāns pārejai uz aprites ekonomiku. Dalībvalstis paātrinās pārkārtošanos uz resursu ziņā efektīvu, drošu, aprites un klimatneitrālu ekonomiku, kas arī aizsargā un atjauno bioloģisko daudzveidību un ekosistēmu pakalpojumus.

Dalībvalstis uzsver, cik svarīgi ir panākt iekšzemes un starptautisko finanšu plūsmu, tostarp publiskajā iepirkumā, atbilstību globālajam bioloģiskās daudzveidības satvaram pēc 2020. gada.

Padome atgriezīsies pie šā jautājuma, lai pieņemtu pilnvarojumu ES nostājai sarunās ANO bioloģiskās daudzveidības konferencē (KBD COP15), kas notiks 2020. gada oktobrī Kuņminā, Ķīnā. Paredzams, ka šajā nozīmīgajā konferencē tiks panākta vienošanās par globālu bioloģiskās daudzveidības satvaru laikposmam pēc 2020. gada.

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0